pexels-arthouse-studio-4514109

5 płynów, które mogą wpływać na szambo.

Odpady płynne, które masz w domu, mogą mieć duży wpływ na sposób działania szamba. Dowiedz się, w jaki sposób różne płyny mogą powodować problemy w szambie i poznaj alternatywne rozwiązania dotyczące odpadów.

1. Kawa

Fusy z kawy mogą być świetnym nawozem w ogrodzie, ale mogą powodować poważne problemy w szambie, ponieważ nie rozkładają się i mogą z czasem powodować nagromadzenie. Dodatkowe problemy mogą wystąpić, jeśli wlejesz kawę bezpośrednio do odpływu.

Wysoka kwasowość kawy może stwarzać poważne problemy dla szamba ze względu na poziom pH kawy. Szambo musi utrzymywać odpowiednią równowagę pH, aby bakterie mogły żyć, rozwijać się i rozkładać pierwiastki. Jeśli bakterie nie przetrwają z powodu braku równowagi pH, odpady mogą się nie rozkładać, a zbiornik może się przepełnić lub zatkać.

 

Firma zajmująca się serwisem szamba może przetestować poziomy pH szamba, aby zobaczyć, jak kawa szkodzi zbiornikowi. Jeśli masz znaczną nierównowagę poziomu pH, winowajcą może być marnotrawstwo kawy.

2. Soda

Soda to kolejny napój, który zawiera wysokie cukry i kwasy, które mogą powodować zmiany równowagi pH szamba. Niezależnie od tego, czy wlejesz sodę do odpływu zlewu czy toalety, wszystkie płyny trafiają do tego samego miejsca, a w rezultacie może ucierpieć szambo. Jednym z rozwiązań do rozważenia w przypadku napojów gazowanych, kawy i innych napojów jest kosz na kompost.

Wiele pojemników na kompost akceptuje płyny, a soda może pomóc w rozkładzie niektórych stałych składników pojemnika na kompost. Możesz wlać poszczególne porcje bezpośrednio do pojemnika na kompost lub użyć dzbanka do przechowywania odpadów po napojach gazowanych. Po napełnieniu dzbanka można go wyrzucić do kosza.

3. Soki

Wysoka zawartość cukru i kwasowość w sokach są podobne do napojów gazowanych. Wiele świeżych soków zawiera również miąższ, który stwarza dodatkowe problemy dla szamba. Miazga może przyklejać się do ścianek rur i szamba. Nagromadzenie może spowodować zatykanie, które jest trudne do czyszczenia.

4. Wybielacz

Gdy chcesz wyczyścić umywalki, wanny i toalety, możesz polegać na wybielaczu, aby przywrócić wygląd każdej armatury i usunąć brud. Podczas gdy wybielacz może czyścić powierzchnie miejsc w domu, szkodliwe chemikalia mogą siać spustoszenie w systemie septycznym. Zanim wybielacz dotrze do szamba, chemikalia mogą uszkodzić rury w twoim domu.

Gdy wybielacz dotrze do zbiornika, chemikalia mogą powodować problemy z bokami zbiornika i mogą zabić dobre bakterie znajdujące się w zbiorniku. Zmień swoje nawyki związane ze sprzątaniem, aby zmniejszyć lub wyeliminować ilość wybielacza używanego w domu. Poszukaj alternatywnych wybielaczy z bardziej naturalnymi składnikami.

5. Płynny środek do czyszczenia odpływów

Podobnie jak wybielacze, płynne środki do czyszczenia odpływów mogą usuwać zatory, ale mogą powodować uszkodzenia systemu septycznego. Chemikalia mogą zabić bakterie potrzebne do zjadania odpadów w twoim systemie septycznym. Tak więc, podczas gdy zatykanie kanalizacji może zniknąć, użycie płynnego środka do czyszczenia rur może spowodować znacznie większe problemy.

Na przykład, jeśli chemikalia znajdujące się w płynie do czyszczenia rur wyciekną ze szamba na podwórko, składniki te mogą stanowić zagrożenie dla roślin, zwierząt domowych i innych stworzeń w środowisku.