pexels-wendelin-jacober-1411421

3 Typowe problemy z drenażem szamba i jak im zapobiegać.

1. Zagęszczony grunt drenażowy

Gleba na twoim polu drenażowym służy ważnemu celowi. Po tym, jak twój system septyczny oddzieli ścieki, zwane ściekami, od odpadów stałych zwanych szlamem, ścieki są wysyłane do twojego pola drenażowego. Gleba na twoim polu drenażowym faktycznie oczyszcza te ścieki zgodnie ze standardami EPA, aby umożliwić ich ponowne uwolnienie do środowiska bez rozprzestrzeniania się chorób.

Jak gleba może oczyszczać wodę? Gleba na polu melioracyjnym pokryta jest warstwą bakterii zwaną biomatą. Bakterie te w naturalny sposób usuwają zanieczyszczenia ze ścieków pompowanych do kanalizacji, trawiąc je, rozkładając lub wchłaniając.

Wiele bakterii żyjących w drenażu to bakterie tlenowe, co oznacza, że ​​do przeżycia potrzebują tlenu. Jeśli gleba na polu drenażowym zostanie zagęszczona, wówczas bardzo małe pęcherzyki powietrza znajdujące się między cząstkami gleby zostaną wyeliminowane, a bakterie tlenowe mogą umrzeć. Kiedy bakterie te obumierają, nie są w stanie prawidłowo oczyszczać ścieków.

W związku z tym musisz utrzymywać luźną glebę na swoim polu odwadniającym. Na szczęście można łatwo zapobiegać zagęszczaniu gleby, utrzymując ciężkie maszyny i konstrukcje z dala od pola. Nie parkuj samochodów na drenażu, nie przejeżdżaj przez drenaż, nie buduj szop ani innych małych budynków magazynowych na drenażu i nie umieszczaj bud dla zwierząt ani innych ciężkich przedmiotów na drenażu.

Ponadto, jeśli lubisz organizować imprezy podwórkowe z dużą liczbą osób, pamiętaj o ograniczeniu ruchu pieszego na polu drenażowym do minimum.

2. Przesycona gleba pola drenażowego

Innym problemem pola drenażowego, który może wystąpić, jest przesycona gleba pola drenażowego. Kiedy gleba jest zbyt nasycona wodą, nie może prawidłowo przetwarzać ścieków, a nawet może prowadzić do cofania się ścieków w szambie, a następnie do urządzeń hydraulicznych w domu.

Istnieje wiele sposobów zapobiegania nasyceniu pola drenażowego. Po pierwsze, nigdy nie umieszczaj niczego na polu drenażu, na przykład plandeki, która zapobiegnie parowaniu wody z jego powierzchni.

Ponadto możesz wspomóc parowanie wody z powierzchni drenażu, sadząc na niej kwiaty i krzewy z płytkim systemem korzeniowym. Rośliny te wymagają wody do rozwoju i będą zasysać wodę z drenażu, aby uniknąć przesycenia gleby.

Dodatkowe sposoby zapobiegania nadmiernemu nasyceniu gleby na polu odwadniającym obejmują:

  • Unikaj jednoczesnego używania zbyt wielu urządzeń wodnych w domu. Gdy zbyt dużo wody spłynie do kanalizacji domowej na raz, cała woda spłynie do pola drenażowego w tym samym czasie i może spowodować zalanie pola drenażowego.
  • Upewnij się, że wszystkie rynny spustowe w domu są skierowane z dala od pola drenażowego. Podczas gdy deszcz, który pada bezpośrednio na twoje pole drenażowe, może czasami je przesycić, twoje pole drenażowe jest bardziej narażone na przesycenie po deszczu, jeśli rynny spustowe twojego domu są skierowane w kierunku pola.
  • Nie kieruj zraszaczy trawnika w stronę pola odwadniającego. Wszelkie rośliny i trawa na wierzchu drenażu powinny wchłaniać wodę i składniki odżywcze bezpośrednio z gleby i nie potrzebować dodatkowej wody.

Ponadto uważaj, co spłukujesz w toaletach, aby uniknąć cofania się szamba, które może spowodować zalanie pola odpływowego. Pamiętaj, aby używać papieru toaletowego oznaczonego jako przyjazny dla szamba.

3. Infiltracja korzeni drzewa

Wraz z dużą ilością gleby, twoje szambo jest również wypełnione szeregiem rur, które rozprowadzają ścieki równomiernie w glebie pola drenażowego. Ważne jest, aby chronić integralność tych rur, tak jak chroni się glebę. Jednym ze sposobów ochrony integralności rur kanalizacyjnych jest unikanie infiltracji korzeni drzew.

Korzenie drzew mogą przedostawać się do rur kanalizacyjnych przez złącza lub wszelkie małe pęknięcia w rurach i tworzyć zatory, które prowadzą do spiętrzenia ścieków. Aby zapobiec infiltracji korzeni drzew z pola drenażowego podczas sadzenia nowych drzew, należy wziąć pod uwagę średnią wysokość drzewa w okresie dojrzałości, a następnie posadzić drzewo w odległości co najmniej takiej samej odległości od pola drenażowego.

Gdy korzenie drzew przenikną do rur spustowych systemu szamba, należy zwrócić się o pomoc do specjalisty od szamba, który może naprawić system rur. Następnie usuń obraźliwe drzewo i zabij jego pień, aby jego korzenie nie przedostały się ponownie do szamba.