Gwoździarki i Sztyfciarki

Jak wybrać przecinarkę do płytek, ścian i szkła?

Czy kiedykolwiek wcześniej przycinałeś płytki? A ile już zniszczyłeś? Jeśli dużo, być może zapłaciłeś dodatkowo za pracę z nożem niskiej jakości. Jeśli chcesz spróbować jeszcze raz i lepiej, zobacz najpierw, czym się kierować przy wyborze frezu. A co bardziej pasuje do czego?

Przecinarki ręczne

Dla wszystkich przecinarek ręcznych praca z nimi jest bezpyłowa w porównaniu z elektrycznymi oraz nie wymagają chłodzenia, dzięki czemu umożliwiają cięcie na sucho. Płytka zawsze pozostaje w jednym miejscu, a Ty tniesz ją własnym ruchem noża. Gwoździarki dobrze współpracują z przecinarkami do płyt.

1) Ręczny przecinak do szkła – to proste kółko tnące z uchwytem. Praca z nim jest powolna i wymaga pewnej ręki. Chociaż jest to najprostszy rodzaj frezu i może wydawać się odpowiedni dla początkujących, prawda jest odwrotna – im prostsze narzędzie, tym większe doświadczenie. Bardziej złożone frezy znacznie ułatwiają pracę i, że tak powiem, wiele dla Ciebie robią.

2) Przecinarka ręczna bez prowadnicy – ​​prosta przecinarka służąca wyłącznie do wykańczania płytek i kostki brukowej. Grubość i szerokość cięcia ustawia się za pomocą kołków blokujących. Odbywa się to następnie za pomocą udaru.

3) Przecinarka ręczna z ramą prowadzącą – stosowana do płytek ceramicznych i gresowych oraz płytek ściennych. Składa się z podstawy z szyną i ramy prowadzącej, po której porusza się kółko tnące lub końcówka, a wraz z nią dźwignia sterująca przecinarką.

To podstawa, którą w jakościowych przecinarkach uzupełnia dodatkowe wyposażenie do dokładniejszej, szybszej i wygodniejszej pracy: łamacz uchylny do płynnego łamania płytek ( nawet mozaikowych ), kątownik do cięcia pod kątem, stół sprężynowy , uchylną podpórkę, dużą ilość podziałek czy może ergonomiczny uchwyt. Specjalne modele umożliwiają cięcie nawet okrągłych i nieregularnych kształtów.

Przecinarki dostępne są w różnych rozmiarach (od 40 do 160 cm), które w zależności od długości szyny określają maksymalną długość użytkową płytki. W przeciwieństwie do przecinarek elektrycznych, ręczne nadają się tylko do normalnej grubości płytek (do 25 mm). Działają jednak bezpyłowo i są łatwe w sterowaniu. Przecinarki nie mogą przeciąć takich rzeczy jak np. gwoździe.

Ceny frezów wahają się od kilkuset do kilku tysięcy. Wraz z ceną wzrasta również jakość wykonania i wyposażenia, dlatego wymagający majsterkowicze i kafelkarze-rzemieślnicy powinni zainwestować w odpowiedni model.

Dlaczego warto korzystać z profesjonalnej przecinarki do płytek?

  • Jest dokładna.
  • Poradzi sobie z twardszymi, grubszymi i większymi płytkami niż tania przecinarka hobbystyczna.
  • Cięcia bez zadziorów.
  • Łatwo się z nim pracuje i obsługuje.
  • Ma długą żywotność.
  • Jest stabilny.

Wskazówka: Czy potrzebujesz jednorazowego noża na weekend? Wtedy bardziej opłaca się wypożyczyć wysokiej jakości model z wypożyczalni narzędzi, niż kupić tanią przecinarkę za tę samą cenę, o którą będziesz się niepotrzebnie martwić. Pozwoli to zaoszczędzić czas, nerwy, miejsce w warsztacie i dużo zniszczonego materiału.

Przecinarki elektryczne

Wyróżniają się szybką, precyzyjną pracą i umiejętnością radzenia sobie nie tylko ze znacznie grubszymi płytkami, ale często także z innymi materiałami, takimi jak kamień czy cegła . Większość z nich nadaje się również do dzielenia płytek szklanych. Z drugiej strony modele elektryczne są droższe, bardziej masywne i bez chłodzenia wodnego wytwarzają dużo kurzu.

Tną diamentową tarczą tnącą na pełnym obwodzie, która nagrzewa materiał podczas cięcia, co grozi pęknięciem. W związku z tym wymagają chłodzenia wodnego (cięcie na mokro), co z kolei eliminuje wspomniane zapylenie i poprawia jakość cięcia. Takie przecinarki muszą być przystosowane do zaopatrzenia w wodę i oczywiście muszą mieć zwiększoną ochronę przed porażeniem prądem.

1) Frezarka do kostki brukowej – tarcza porusza się wzdłuż ramy nad stołem frezarki. Z reguły poradzi sobie również z kamieniem i innymi materiałami (zależy od głębokości cięcia i odpowiednio dobranego ostrza). Ma wystarczającą długość cięcia do pracy z płytkami wielkoformatowymi . Można go również wyposażyć w dodatkowe stoły do ​​podparcia dużej płytki z boków, aby po przecięciu nie spadła i nie pękła.

Niektóre mają również laser dla jeszcze dokładniejszego wyniku lub umożliwiają fasetowanie krawędzi (cięcie krawędzi pod pewnym kątem). Zwykle jest solidny i wystarczająco ciężki, więc nie ma niebezpieczeństwa, że ​​się przewróci.

2) Przecinarka stołowa – tarcza jest w jednym miejscu, a podczas cięcia przesuwasz płytkę. Dlatego nie nadaje się do płytek szklanych z dolną warstwą lakieru, która zostanie zarysowana i uszkodzona przez najdrobniejsze gruboziarniste zabrudzenia na powierzchni. Bardziej nadaje się do małych i średnich płytek ceramicznych . Zaletą jest możliwość fasetowania krawędzi.

3) Ręczna piła elektryczna – wygląda jak zwykła piła tarczowa Cięcie wykonuje się przesuwając nóż wzdłuż płyty prowadzącej z ogranicznikiem. Potrafi również rozłupywać beton i kamień (oczywiście z odpowiednią tarczą). Im twardszy materiał jest cięty, tym większa jest wymagana moc maszyny. Możesz go również dostać w wersji mini 2w1 lub ze stojakiem. Zajrzyj na nasz sklep z narzędziami wbijaj.pl

4) Szlifierka kątowa – ta opcja ma więcej przeciwników niż zwolenników. Prawda jest taka, że ​​praca z  fleksografią nie jest odpowiednia w pomieszczeniach, ponieważ jest bardzo zakurzona. Nadaje się do cięcia grubych płytek oraz do wycinania kształtów innych niż linia prosta – ale wiele zależy od jakości ostrza i pewnej ręki. Podczas gdy na każdej przecinarce z szyną prowadzącą masz pewność prostego cięcia, w przypadku szlifierki kątowej jest to bardziej kwestia twoich umiejętności.