szamba betonowe produkcja 10m3 (2)

Jaką przydomową oczyszczalnię ścieków kupić do domku?

Masz w swoim domku nieczynny lub niesprawny szambo i myślisz o przydomowej oczyszczalni ścieków (WTP)? W takim razie czytasz właściwy artykuł. Temat przydomowej oczyszczalni ścieków w domku jest wieczny i wdzięczny. Do niedawna nie było innego rozwiązania niż zakup szamba trzykomorowego z filtrem zamiast oczyszczalni. Jak zmieniła się sytuacja i co oferuje rynek od 2022 roku?

Nowe przydomowe oczyszczalnie ścieków (WWTP) radzą sobie z nieregularną pracą w domkach letniskowych i obiektach rekreacyjnych. Możemy polecić przede wszystkim oczyszczalnie firm TopolWater i ABPlast, które są przygotowane na nierównomierny dopływ ścieków.

Po co wymieniać szambo na oczyszczalnię ścieków w domku?

Zacznijmy od tego, po co w ogóle zmieniać dotychczasowe rozwiązanie w domku? Powodów jest wiele, ale do głównych należą:

 • Eksport szamba jest zbyt drogi
 • Istniejące szambo przecieka , a ścieki uszkadzają wody gruntowe
 • Chcesz zamienić szambo w zbiornik na deszczówkę
 • Niepokoi cię ustawodawstwo , które koncentruje się na szambach
 • Chcesz wykorzystać oczyszczone ścieki z oczyszczalni do podlewania ogrodu

Może istnieć więcej niż jedna motywacja, zwykle kombinacja. Przyjrzyjmy się szczegółowo każdemu z nich.

Zamów bezpośrednio u nas przydomową oczyszczalnię ścieków do swojego domku letniskowego.

Usuwanie szamba kosztuje mnie tysiące rocznie

To klasyczny problem odpowiedzialnych właścicieli zlewozmywaków i szamb, o nieekonomicznym rozwiązaniu pisaliśmy już w przeszłości . Cena eksportu szamb rośnie z roku na rok , trudno znaleźć firmę, która podjęłaby się wywozu, jest też problem z przepustowością centralnych oczyszczalni ścieków, które często odrzucają zawartość szamb.

Jednak problemem klienta jest zawsze cena eksportowa. 

 • Spróbujmy sobie wyobrazić domek ze zbiornikiem o pojemności 8 metrów sześciennych.
 • Spędzisz jedną trzecią roku w domku o 4, policzmy 120 dni
 • Każda osoba produkuje 100 litrów ścieków dziennie, czyli łącznie 400 litrów dziennie.
 • W ciągu 120 dni jest to 48 000 litrów ścieków
 • Jeśli podzielimy całkowite zużycie przez objętość studzienki, łatwo stwierdzimy, że trzeba by ją usunąć co najmniej 6 razy.
 • Szambo wyeksportują nam do Pilzna za cenę około 5 tys. Roczny koszt takiego szamba to 30 000 NOK.

Może się to wydawać niewiele, ale ceny wzrosły średnio o 30% w ciągu ostatnich trzech lat, a ze względu na rosnące ceny paliw możemy spodziewać się dalszego wzrostu. Co więcej, jest to zobowiązanie, którego nie można tak po prostu się pozbyć.

Klasyczne szambo to zazwyczaj najdroższe rozwiązanie, jakie można mieć w swoim domku letniskowym. Zdecydowanie warto zmienić pralnię chemiczną.

Szambo zieje pustką  

Niestety, wciąż bardzo niewielu jest zaniepokojonych „przekupionym” szambo. Należy już do czeskiego folkloru chałupniczego. Po prostu robiono to w ten sposób wcześniej, więc dlaczego nie kontynuować tego. Jeśli należycie do tych, którym nie jest to obojętne, to dziękuję w imieniu całej czeskiej wsi za chęć rozwiązania tego problemu.

Odprowadzanie nieoczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych lub podziemnych jest naprawdę niewłaściwe. Nie daj Boże, aby twój sąsiad lub ty miał w pobliżu studnię . W końcu może ktoś widział w telewizji reportaż o tzw .

Przeróbka szamba na zbiornik na deszczówkę

Bardzo często spotykamy się z motywacją do przerobienia istniejącego studzienki na zbiornik na deszczówkę . To nie tylko świetny pomysł, ale także szansa na uzyskanie dofinansowania na deszczówkę , które dotyczy nie tylko nowych zbiorników, ale także stworzenia zbiornika z istniejącego szamba.

Możesz zamienić szambo w zbiornik na wodę.

Nie chcę dostać kary za szambo

Po nowelizacji ustawy Prawo wodne z 2019 r . właściciele studzienek bezodpływowych, czyli szamb, są zobowiązani do przechowywania dokumentów dotyczących wywozu szamb przez licencjonowaną firmę pod groźbą kary pieniężnej . Nie spodziewamy się masowych kontroli, władze nie mają do tego możliwości, ale prawo może być zachętą do sąsiedzkich sporów, gdzie jeden sąsiad donosi na drugiego . A tak poważnie, kto z nas ma ukryte paragony, nie mówiąc już o 2 latach wstecz.