Maszyny rolnicze

Maszyny rolnicze
Maszyny stosowane we współczesnym rolnictwie odgrywają znaczącą rolę w światowej produkcji żywności. Przy pomocy tych maszyn jedna osoba jest w stanie wykonać w ciągu dnia tyle pracy, ile grupa ludzi wykonywałaby w ciągu tygodnia przed wprowadzeniem mechanizacji.
Najbardziej znanym przykładem maszyny rolniczej jest prawdopodobnie traktor, który został opracowany na przełomie wieków jako zamiennik dla koni. Pierwsze ciągniki nie chroniły kierowcy przed wpływem warunków atmosferycznych, a jedynym komfortem były podnóżki i twarde metalowe siedzenie. Kolejnym krokiem w rozwoju było umieszczenie siedziska na sprężynach i założenie błotników na ogromne tylne koła. Błotniki chroniły kierowcę przed błotem i kurzem. Jednak nic nie uchroniło go przed śmiercią lub poważnymi obrażeniami w przypadku przewrócenia się ciągnika na zboczu. Producent maszyn rolniczych dostarcza odpowiedni sprzęt w każde miejsce.
Nowa konstrukcja ciągnika
Na początku lat 60. traktory wyposażano w miękkie siedzenia i proste kabiny, aby zwiększyć komfort kierowcy. Domki były jednak przyczyną innego rodzaju dyskomfortu – hałasu. Blaszane panele działały jak pudło rezonansowe, wzmacniając hałas silnika, skrzyni biegów i układu hydraulicznego do tego stopnia, że kierowca był narażony na szkodliwe poziomy hałasu.
Od tego czasu kabiny ciągników zostały znacznie ulepszone i obecnie zapewniają pełną ochronę przed warunkami atmosferycznymi, wywróceniem się i hałasem. Prawie wszystkie nowoczesne kabiny wyposażone są w izolację akustyczną, wygodny fotel, system ogrzewania i wentylacji, wycieraczki, spryskiwacze oraz regulację pośrednią. Większość ciągników jest zaprojektowana w taki sposób, że silnik i przekładnia tworzą sztywny szkielet całej maszyny, w którym to przypadku oddzielne podwozie nie jest konieczne. Zakres mocy silnika od 15 kW do ponad 190 kW, ale większość ciągników ogólnego przeznaczenia jest wyposażona w silniki o mocy od 22 kW do 90 kW. Silniki są zwykle wysokoprężne z napędem na tylne lub cztery koła. Napędzają również wały napędowe, które napędzają maszyny podłączone lub przyczepione do ciągnika oraz układy hydrauliczne sterujące ich pracą. Podstawowym narzędziem w rolnictwie jest pług. Wóz asenizacyjny działa na podobnej zasadzie i podobnych komponentach.
Jego działanie jest pod wieloma względami podobne do łopaty – obraca ziemię, spulchnia ją i spulchnia, a jednocześnie przeoruje wszelkie chwasty i chwasty. We współczesnym rolnictwie zmechanizowanym pług jest ciągnięty za ciągnikiem, chociaż w wielu krajach nadal używa się zwierząt pociągowych do ciągnięcia prostych pługów. Końcowe przygotowanie gleby jest zwykle konieczne przed siewem zaoranej ziemi. Tak jak ogrodnik za pomocą grabi przygotowuje ziemię pod zasiew, tak rolnik za pomocą bron ciągniętych przez ciągniki wyrównuje zaoraną glebę i niszczy wszelkie chwasty, kto mógłby tu dorastać.
Innym typem maszyny służącej do przygotowania gleby i zwalczania chwastów jest kultywator, który rozbija upadek za pomocą stalowych kolców lub lemieszy. Kultywator wirnikowy, który ma zęby lub lemiesze przymocowane do obracającego się wału napędzanego, jest często używany do przygotowania gruntu, który wcześniej nie był orany. Teraz można również mechanicznie siać wiele różnych rodzajów roślinw określonych odstępach czasu, za pomocą maszyn , które odsłaniają glebę, głęboko w nią odkładają nasiona i ostatecznie je przykrywają. Takie maszyny mogą wysiewać kilka rzędów jednocześnie.