kosmetyki ręcznie robione

Kosmetyki ręcznie robione albo problemy?

Niższe napięcie powierzchniowe zmniejsza również zawartość tlenu w wodzie, co szkodzi rybom i innym organizmom wodnym.

Źle dla Ciebie

Oprócz syntetycznych składników zapachowych i barwiących tradycyjne mydło może zawierać także parabeny, laurylosiarczan sodu, triklosan i inne wątpliwe składniki.
Związki te są znane jako substancje rakotwórcze i substancje zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego. To sprawia, że daleko im do idealnych składników do oczyszczania skóry.

Czy zauważyłaś, że po użyciu tradycyjnego mydła Twoja skóra staje się sucha? Zamiast czyścić i nawilżać, naturalne mydła mogą faktycznie wysuszyć skórę i wywołać alergiczne wysypki.

Z kolei organiczne mydła w kostkach są wykonane z naturalnych składników pochodzących z praktyk rolnictwa organicznego, dzięki czemu są bardziej odżywcze dla skóry i bezpieczniejsze dla środowiska.

Zanim jednak przejdziemy do nietoksycznego mydła, zobaczmy najpierw, z czym mamy do czynienia.

Lista szkodliwych substancji chemicznych w mydle.

1. Betaina kokamidopropylowa

Ten syntetyczny detergent i środek powierzchniowo czynny (poprawiający rozprowadzanie i zwilżanie) stosowany jest w celu zwiększenia pienienia w środkach czyszczących. Jako syntetyczny środek powierzchniowo czynny, kokamidopropylobetaina często występuje w produktach higieny osobistej, w tym w mydłach do rąk.

Jednakże kokamidopropylobetaina może powodować reakcje alergiczne skóry i kontaktowe zapalenie skóry, będąc jednocześnie toksyczną dla środowiska.

Amerykańskie Towarzystwo Kontaktowego Zapalenia Skóry przyznało jej tytuł Alergenu Roku 2004. Betaina kokamidopropylowa może występować pod różnymi nazwami, dlatego dla pewności szukaj produktów, które nie zawierają:

CADG,
Kokoamidopropylobetaina
Glicyna kokamidopropylodimetylowa
Kokoamfokarboksypropionian
Kokoamfodipropionian
Kokoamfodipropionian disodowy

2. Formaldehyd

Formaldehyd jest powszechnie stosowanym konserwantem w produktach kosmetycznych, ale jest także znanym czynnikiem rakotwórczym powiązanym z astmą, neurotoksycznością i toksycznością rozwojową.

Jak więc tego uniknąć? Unikaj produktów z tymi etykietami:

Quaternium-15,
Hydantoina DMDM
Mocznik imidazolidynylowy
Diazolidynylomocznik
Hydroksymetyloglicynian sodu
2-Bromo-2-nitropropano-1,3diol

3. Zapachy

Nie chcę ci tego zdradzać, ale ta urocza lawenda i białe kwiaty w twoim mydle z pewnością nie pochodzą z naturalnych olejków eterycznych. Problem w tym, że branża perfumeryjna nie ma obowiązku ujawniania składników stosowanych w swoich produktach.

Oznacza to, że w jednym zapachu mogą znajdować się setki składników. Nie ma tego problemu, gdy kupujesz kosmetyki ręcznie robione.

kosmetyki ręcznie robione

Gdzie więc zaczynają się problemy?

Nasza skóra wchłania zapachy do krwiobiegu, gdzie stanowią one zagrożenie dla zdrowia, w tym zaburzenia endokrynologiczne, toksyczność organiczną, alergie, neurotoksyczność, astmę i raka.

Perfumy mogą również zawierać ftalany, które zwykle nie są wymienione na etykietach, co może prowadzić do zaburzeń hormonalnych, cts i toksyczność rozwojową.

Substancje zapachowe nie zwiększają skuteczności mydła do rąk i mogą powodować poważne ryzyko dla zdrowia, dlatego lepiej ich całkowicie unikać.

4. Parabeny

Parabeny to środki konserwujące stosowane w różnych produktach higieny osobistej, w tym w mydłach do rąk. Jednak ich skład chemiczny naśladuje zachowanie estrogenów w organizmie i jest powiązany z zaburzeniami endokrynologicznymi, rakiem i toksycznością rozwojową. Unikaj parabenów, unikając mydła do rąk, którego składniki kończą się na -paraben.

5. Sodium Laureth Sulfate (SLES) i Sodium Lauryl Sulfate (SLS)

SLES i SLS to środki powierzchniowo czynne, które powodują podrażnienie skóry i wywołują alergie. SLES często zawiera śladowe ilości 1,4-dioksanu, produktu ubocznego procesów petrochemicznych i znanego czynnika rakotwórczego. Jeśli chodzi o SLS, problemy zdrowotne obejmują podrażnienie oczu, płuc i skóry. Wdychany składnik ten powoduje kaszel i ból gardła.

6. Triklosan

Stosowany jako środek antybakteryjny w mydłach do rąk. Dobra wiadomość jest taka, że FDA ostatecznie zakazała stosowania tej substancji chemicznej we wrześniu 2016 r. i dała producentom rok na wycofanie z rynku produktów zawierających tę substancję chemiczną lub znalezienie sposobu na jej przeformułowanie.