szambo-betonowe(4)

Bomba zegarowa w twoim szambie.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy spotykamy coraz więcej szamb wypełnionych jednorazowymi chusteczkami. Zbiornik jest tak ciasno wypełniony grubą warstwą chusteczek, że człowiek mógłby po nim przejść (tak, to obrzydliwe, ale dobry opis). Obecnie mamy jednorazowe chusteczki do niemal wszystkiego, co możesz sobie wyobrazić — chusteczki dla niemowląt, chusteczki dezynfekujące, chusteczki osobiste, chusteczki samochodowe, a nawet chusteczki dla zwierząt. Co się stanie, gdy jednorazowe chusteczki zostaną spłukane w toalecie? Mogą zatkać rury kanalizacyjne, szamba i mogą spowodować awarię linii polowej. Chusteczki mają również tendencję do łapania i zatrzymywania innych śmieci, które zostały spłukane. Kolejnym problemem powodowanym przez spłukiwanie chusteczek jednorazowych są środki antybakteryjne. Chusteczki zabijają dobre bakterie w szambie. Dobre bakterie są potrzebne w twoim systemie septycznym, aby pomóc mu w dalszym prawidłowym działaniu.

Jednorazowe chusteczki… bomba zegarowa w twoim systemie szamba

Kwestia ta zyskuje ostatnio coraz większy rozgłos w mediach, ponieważ niektórzy właściciele domów złożyli pozwy przeciwko producentom jednorazowych chusteczek o tysiące dolarów na naprawy, a nawet całkowitą wymianę całego systemu septycznego z powodu uszkodzeń spowodowanych przez ich produkty. A problem wykracza poza właścicieli domów i gminy, które zapłaciły miliony dolarów za naprawę sprzętu. Niektórzy w mediach nazwali to „fatbergiem”. 

Co to oznacza dla właściciela domu?

Jeśli używasz chusteczek, wyrzuć je do kosza na śmieci. Chroń swoją inwestycję — Twoja toaleta to nie kosz na śmieci, wszystko wrzucone do toalety może potencjalnie spowodować zablokowanie i siać spustoszenie w szambie i całym systemie.

Odkryliśmy, że chusteczki zatykają główną linię kanalizacyjną między domem a zbiornikiem, powodując cofanie się szamba do domu. Nagromadzenie chusteczek w szambie może zmniejszyć ilość cieczy wpływającej do twojego pola odpływowego, a chusteczki mogą dostać się do pola odpływowego. 

 

Możesz nadal używać chusteczek, ale wyrzucaj je do kosza. Papier toaletowy można spłukiwać. Pamiętaj, że twoja toaleta to nie kosz na śmieci, wyrzucaj śmieci we właściwy sposób. Oszczędzaj pieniądze i chroń swoją inwestycję.

Regularny plan konserwacji i odpowiednia pielęgnacja systemu septycznego sprawią, że będzie on skuteczny przez wiele lat.

Właściwa pielęgnacja oznacza dbanie o system septyczny. Przedmioty, które NIGDY nie powinny trafiać do toalety:
• Czyste chusteczki/chusteczki dla niemowląt
• Ręczniki papierowe
• Zabawki
• Produkty higieny kobiecej
• Śmieci